Son Yazılar

SEO uyumlu makale nedir?



Seo uyumlu makale yazmak

SEO, arama motorları için yapılan optimizasyon ve iyileştirme çalışmalarının adıdır. Arama motorlarında daha ön sayfalara gelmek için yapılan bu düzenlemeler, sitelerde yer alan bilginin, makalenin daha çok kişiye ulaştırılmasını amaçlar.

Başka bir deyişle “SEO nedir?” sorusuna basitçe “popülerleştirme sanatı” cevabını verebiliriz. Bir verinin doğal yollarla ulaşamayacağı popülerlik ve ulaşılabilirlik noktasına doğal görünen yollarla ulaştırılmasıdır çünkü doğallık, SEO çalışmalarında anahtar kelimedir.  Eğer reklamınızın iyi yapılmasını istiyorsanız, arama motorlarında en üst sıralarda olmalısınız. İşte burada devreye SEO uyumlu makale girer.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Yazarken nelere dikkat edilir?

Bir içerin SEO’ya uygun olması konusunda en temel taş, anahtar kelime içermesidir. Anahtar kelimenizi konunuzu Google’a yazdıktan sonra altta çıkan önerilere bakarak bulabilirsiniz. Aynı zamanda “bu aracı” kullanarak da anahtar kelimelerinizi ve onlarla ilişkili diğer anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

  • SEO uyumlu başlığı ele alalım. Başlık bir makalede can damarıdır ve okuyucunun dikkatini çekecek ilk noktadır bu yüzden içeriğinizde kullanmayı düşündüğünüz başlık anahtar kelimenizi içermelidir. Kısa başlıklar yerine 55-65 karakterlik başlıklar da SEO uyumlu makale yazma çalışmasına yönelik olacaktır. Ayrıca dikkat çekmek adına konuyla alakasız verdiğiniz başlıklar, Google botlarının algılaması dışında zamanla okuyucu üzerindeki etkiye de zarar vererek sitenize gelen ziyaretçi oranını ciddi şekilde düşürür.
  • İkinci noktamız, açıklama yazısı. Konuya girmeden önce yazacağınız en fazla 160 kelimelik bir giriş yazısı olmalı ve bu açıklama yazısı anahtar kelimenizle başlamalıdır. Bu yazıda da anahtar kelimeniz mutlaka geçiyor olmalı.
  • Seo uyumlu içeriğimize geldiğimizde karşımıza başlık ve giriş yazısındaki gibi yine “anahtar kelime” geliyor. İçerik kısmımızın en az 250 kelime olması SEO uyumlu makale yazma konusunda olmazsa olmazlardan biridir. İçeriğinizde kullandığınız anahtar kelimeler içeriğin toplamının %5’i kadar olmalıdır.
  • Makaleyi yazarken alt başlıklara yer vermek de başka bir gerekliliktir. Alt başlıklarda anahtar kelime kullanımı SEO uyumlu makale yazımına yönelik destekleyici olacaktır.

 

  • SEO uyumlu makale yazmak denince karşımıza çıkacak en önemli etken hiç şüphesiz “özgünlük”.  Google gibi arama motorlarının sistemi kopya içeriği tespit etme üzerine programlıdır, bu yüzden kopya ve birbirini takip eden içeriklerin üst sıralara çıkabilme durumu söz konusu bile olamıyor ne yazık ki. Sonuç olarak, makalenizde kullandığınız cümleler tamamen size ait olmalı, yaptığınız araştırmalar sizin öznel süzgecinizden geçmiş olarak makalelerinize yansımış olmalı.

 

  • Son olarak, anahtar kelimeler kullanılırken sadece kullanmış olmak için anlamsız ve doğallıktan uzak cümlelerden kaçınmak gerekir. Yazım ve imla kuralları da aynı derecede önem taşımalıdır. Her ne kadar SEO uyumlu makale yazmak isteseniz de öncelikle okuyucuyu düşünmeniz gerektiğini unutmayın.

SEO uyumlu makale yazmak ilk başladığınızda zor gibi görünse de birkaç denemeden sonra öğrendiğinizi ve reflekse döndüğünü siz de hissedeceksiniz.

1 Yorum på SEO uyumlu makale nedir?

  1. SEO uyumlu makale nasıl yazabilirim diyorsanız istiyorsanız sizi yönlendirebilirim arkadaşlar. Konuya yorum yazmanız yeterli.

Fikirleriniz bizim için önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.


*


DMCA.com Protection Status iş fikirleri internetten para kazanma yolları internet üzerinden iş internetten para kazanma evde iş - mobil sex