Satış Ortaklığı Nedir?

Affliate kelimesi iştirak etmek anlamını taşır. Şimdilerde bir ürün ya da bir hizmete satış ortaklığı anlamında kullanılıyor. Milyonlarca insanın gelir sağladığı affiliate marketing şimdi sizler içinde ek gelir olabilir.

Şu an da Türkiye de 2000’nin üzerinde şirket ürünlerini bu sayede satıyor. İş imkânı olan satış ortaklığında kimileri blog yazarak, kimileri de farklı reklam platformlarıyla ürünlerini tanıtarak evine ek gelir sağlıyor. Bu pazarda piyasanın ileri gelen işin uzmanlarından olmak için dilerseniz eğitim alabilirsiniz. Biz size tüm eğitimlerin bir arada olduğu GooMass İnternetten Para Kazanma Kiti‘ni öneriyoruz. Bu eğitim kitinden faydalanabilirsiniz.

Satış Ortaklığı ile internet üzerinden para kazanma da en çok arama motoru merkezli kazandırıyor. Örneğin;

İlk olarak ziyaretçilerin daha fazla nelerle ilgilendiğini tespit ediyor ardından bu konuyla ilgili ürün tanıtım yazıları yazıyorsunuz. Bu yazıları yazarken ürün hakkında tecrübeye ihtiyacınız yok. Bahsettiğimiz GooMass’tan yazmanın tekniklerini de öğrenebilirsiniz. Daha sonra bu makaleleri bir site kurarak ya da  forumlarda vb. yerlerde yayınlayarak ürünü tanıtıp para kazanabilirsiniz. Ya da kendinize ait bir siteniz varsa reklam ve banner ‘arını sitenizde yayınlayarak ürün sahibinden komisyon payı alabilirsiniz. Elektronik, sağlık, kozmetik, giyim gibi birçok firma satışlarını internet üzerinden yapıyor. Bu sistem ile evinizde oturduğunuz yerden uzak bir ülkede yaşayan, hiç tanımadığınız bir kişiye dahi istediği ürünü satabilirsiniz.

Peki, bu insanları nasıl bulacaksınız?

İşte en önemlisi bu, siz onları değil onlar sizi bulacak. Ama nasıl? Arama motorları bunun için var. Türkiye’ye bakarsak en fazla kullanılan Google’ı örnek verelim. Mesela internetten bir telefon almak istiyorsunuz. Google’a yazacağınız ilk olarak markasıdır. Siz yazdığınız an bir sürü blog, site, reklam çıkacaktır. İşte para kazandığınız nokta burası. Affiliate programına katıldıysanız size özel bir bağlantı ile insanlara yol gösterirsiniz. Ne satansınız, ne alan. Aralarında ki yol, bağlantısınız. Komisyon sizin için ek gelir.

Affiliate Marketing ile internet üzerinden para kazanma, ürünün resmi sitesine ne kadar kişi, ziyaretçi göndermenizle alakalı.

Siz de bu yönteme biraz kafa yorarak ve üzerinde durarak çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

Hosting Satarak Para Kazanma

Hosting Satış Ortaklığı

Hosting Satarak Para Kazanma, İnternetten para kazanmak için gerçekten birçok seçenek mevcut. Bu yollardan biri de hosting satarak yani satış ortaklığı yaparak para kazanmadır. Hosting satarak para kazanmaktan kastımız şirket kurup hosting veya domain satışı yapmak değil, şirketlerin pazarlamada aracılığını yapmak ve bu yolla gelir elde etmektir. Hosting firması kurmak hem bilgi ve beceri, hem de maddi anlamda belli bir güç gerektirir.

Hosting Satarak Para Kazanma

Hosting Satarak Para Kazanma

Hosting Satarak Para Kazanma

Hosting Satışı için reklam gerekli mi?

Öncelikle hosting satarak para kazanmak için herhangi bir ücret ödemeniz veya para harcamanız gerekmiyor. Ancak ekstra kazanç istiyorsanız elbette reklam verebilir ve bu reklamlarla hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Öncelikle hosting satış ortaklığı yaparak para kazanabilmeniz için webmasterların, bloggerların ve bu işe ilgi duyan kişilerin bulunduğu alanları (forum, site, blog, sosyal medya) seçmeli ve buralarda satış ortaklığını yaptığınız firmayı tanıtmalısınız. Çünkü sizin hedef kitleniz hosting almak isteyen veya almayı düşünen kişilerdir. Bu işle ilgisiz alakasız alanlarda istediğiniz kadar reklam yapın, hosting satmanız çok zordur.

Web Hosting Satışı ile Para Kazanma

Hosting firmalarının hemen hemen hepsi satış ortaklığı imkânı sunmaktadır. Bu ortaklık size özel olarak verilen link aracılığı ile gerçekleşir. Yani insanlar bu linke tıklayarak hosting satın alırlarsa firma size belli bir para öder. Bu para hosting başına 10-20 TL olabileceği gibi yabancı firmalarda çok daha yüksek miktarlara çıkabilir. Kendinize uygun olan firmayı seçtikten sonra iş artık hosting satmaya geliyor. Peki, nasıl hosting satabilirsiniz, bunun için hangi yollara başvurabilirsiniz?

Hosting Pazarlama

Öncelikle bir blog veya site oluşturarak burada satış ortaklığını yaptığınız hosting’, pazarlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken site veya bloğunuza hedef kitlenizi çekebileceğinizden emin olmalısınız. Blog, wordpress, domain, SEO gibi konularda bilgini varsa bu konularla ilgili yazılar yazabilir böylelikle sitenize bloggerları ve webmasterları çekebilirsiniz. Ardından site veya bloğunuzda tanıtım yazıları yazarak veya reklam alanlarına hosting firmasının reklamını ekleyerek ziyaretçileri satış ortaklığı linkinizle firmaya yönlendirebilir ve yapılan satışlardan komisyon kazanabilirsiniz.

Hosting Satış Ortaklığında Ödeme Nasıl yapılıyor?

Hosting satış ortaklığında kazandığınız komisyonlar hemen hesabınıza geçmeyebilir. Çünkü sizin referans linkinizle hosting alanların işlemini iptal etmeyeceğinin kesinleşmesi ve bunun için de belli bir süre geçmesi gerekir. Bir süre sonra kazançlarınız aktif bir şekilde hesabınızda gözükecek ve alt ödeme limitine ulaştığınızda paranızı hesabınıza çekebileceksiniz.

Çeviri Yaparak Para Kazanmanın Yolları

Bu gün değineceğim konu çeviri yaparak para kazanmanın yolları bu yollarda neler yapılmalı gibi sizlere bilgi vermek olacak bu konuda kısa konu başlıkları ile yararlı bilgiler vermeyi temenni ediyorum. Ünlü çeviri firmaların ismini duyurmasıyla beraber rekabet orta çıktı. Bu rekabet sayesinde müşterilerin verdikleri metin sayısına bağlı olarak bir saat içerisinde teslim edilmesine olanak sağlamış oldu.

İnternet üzerinden çeviri işi

Günümüzde pek çok internetten para kazanmak için iş fikirleri furyası görmekteyiz.  Gerek forum sitelerinde olsun gerek sağlayıcı kurumlar olsun kısa kısa bilgiler vererek yeteneklerinize göre sizlere iş vermektedirler. Genel tabiriyle ek iş fikirleri gerçekten internette çok fazla ön plandadır.

Nereden İş Alabilirim

İnternette birçok sitede çeviri yaparak para kazanan çok fazla kişi vardır. Bunlarınsa birçoğu film çevirisi, birçoğu metin çevirisi yaparak daha hızlı ve pratik çeviriler yapmaktadırlar. Tabii ki de çeviri yapmak için dil bilginizin güçlü olması gerekmektedir. Çeviri siteleri birçok dünyaca ünlü firma ile çalışmaktadırlar bunlardan bazıları IBM, Hewlett Packard, Emerson, Benelton gibi dünyaca ünlü birçok firma olmaktadır. Genellikle web sitelerin ve reklam ajanslarının bilinen birden fazla markanın web site ve reklamlarını çeviriyorlar. Sitelere çevirmen olarak kayıt oluyorsunuz daha sonra çevirebileceğiniz dili seçip müşteri bekliyorsunuz. Müşteri geldikten sonra çevirinizi en hızlı ve doğru bir biçimde yaparsanız eğer firmalar size diğer işlerinde öncelik tanıyor. Ek iş fikirleri 2016 diye aratırsanız bu sitelerle karşılaşabilirsiniz.

Ne Kadar Para Kazanırım?

Genel bir ortalamaya vurmak gerekirse çevirdiğiniz her metin için yüz kelimesi üç dolar ile on dolar arasında değişiklikler göstermektedir. Bunun sebebi yurt dışına bağlı çalıştığınız için dolar bazlı ücrete tabii tutulmalarıdır. Belirtilen firmalar güvenli ve çevirinizi yaptığınız gibi ücretinizin hesabına aktarılmasıdır. Genel olarak payPal hesapları kullanılarak para aktarım işleri gerçekleştirmektedir. Çevrilmesi gereken metinler en az beş yüz kelime olarak size gönderilmektedir. Kayıt olduğunuz sitelerde gelişme kaydederek günlük alacağınız iş daha fazla olduğu için beş yüz dolar ile bin dolar arasında paralar kazanabilirsiniz.

En Yüksek Maaşlı 10 Meslek

En Yüksek maaşlı mesleklere sahip olmak herkesin hayalidir. Doğru ve bilinçli tercih, yeterli maddi ve manevi destek, yetenek, ihtiyaçlar, uzmanlık gibi birçok faktör yüksek geliri oluşturan sebepler.

En Yüksek Maaşlı 10 Meslek

Bir kariyer araştırma firmasının yaptığı araştırmalara göre yıllık geliri en yüksek on meslek şu şekilde. (Yüksek gelirli mesleklerin yıllık ücretleri karışık verilmiştir).

en_yuksek_maasli_meslekler

 • Dişçi: 2022 yılına kadar daha da büyümesi beklenen dişçilik mesleğinin ortalama yıllık geliri 70,210 Dolar civarında.
 • Konuşma Patologu: İletişim ve konuşma bozukluklarının giderilmesi için çalışan konuşma patologları hemen her yaş grubundan hastaya sahip.  Bu meslek grubunun yıllık maaşı: 69,870 Dolar civarında.
 • Kadrolu Profesör: Üniversitelerde ders veren alanında uzman profesörlerin yıllık kazancı yaklaşık 68,970 Amerikan Doları
 • İstatistikçi: İstatistiksel analizler sanayinin birçok alanında her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. Uzman değerlendirme ve grafik okuma konusunda uzman bu meslek grubunun yıllık geliri 75,560 Dolar. Önümüzdeki 6 yıl içinde de bu mesleğe talebin daha da artması bekleniyor.
 • Odyolog: İşitme ve denge sorunu yaşayan hastaların tedavisinden sorumlu olan odyologlar yıllık ortalama 69,720 Dolar civarında. Araştırmalara göre 2022 yılına kadar bu alanda % 34 oranında bir büyüme olacak ve yüksek bir talep doğacak.
 • Bilgisayar Sistemleri Analisti: Şirketlerde dijital formatlar içerisinde dosya aktarımları ve yazılıma dair her şeyle ilgili uzman bu meslek grubunun yıllık geliri 79,680 Dolar civarında ve mesleğe olan ihtiyaç her yıl daha da artıyor.

en_yuksek_maasli_10_meslek

 • Mesleki Tedavi Uzmanı: Mesleki terapistler, hastalanan ya da yaralanan çalışanın tedavi aşamasını hızlandırma işiyle ilgilenmektedir. Mesleğin ortalama yıllık geliri 75,400 Dolar ve 2022 yılına kadar % 29 oranında bir büyüme daha bekleniyor.
 • Yazılım Mühendisi: Bilgisayar teknolojilerinin her geçen gün gelişmeye devam etmesi bu mesleğin yıldızını daha da parlatıyor. Mesleğin yıllık geliri yaklaşık 93,350 Dolar.
 • Sigorta Uzmanı: En yüksek maaşlarda üst sıralarda yer alan bir meslek grubudur. Sigorta uzmanlığı, 2022 yılında % 26 oranında daha büyüyecek gibi görünüyor.   Sigorta pazarının gün geçtikçe büyümesi,  mesleği daha da değerli yapıyor. Sigorta uzmanlığının yıllık maaşı yaklaşık 93,680 Dolar.
 • Matematikçiler: en yüksek maaş alan mesleklerde üst sıralarda yer alan bir meslek. Yıllık gelirleri ortalama 101,360 Dolar ve matematik alanında uzmanlaşmak az bulunduğu için daha da değerleniyor.

 

İnternet üzerinden Kolay bir Şekilde Para Kazanmak

Hepimiz kazanmak istiyoruz ! Evet biliyorum hepimiz kazanmak istiyoruz ancak kimse internet üzerinden rahatça para kazanıyım diye çaba sarf etmiyor. Çağımızın gereği olarak teknoloji ile iç içeyiz. Bu yazımda siz değerli okuyuculara “internet üzerinden nasıl kolay para kazanılır” sorusunu detaylı olarak açıklayacağım.

Öncelikle kriterlerinizi masaya yatırın.

 • Benim yeteneklerim neler ?
 • Günlük zaman sınırım ne kadar ?
 • Sermaye koyabilir miyim ?
 • Kalemim güçlü mü ?
 • Çabuk pes eder miyim ?
 • Öncelikle her iş olduğu gibi bu işlerde sabır işidir.Aceleye getirseniz ilk adımınızı atmadan düşersiniz.
 • Evet biz nasıl para kazanacağız ?  sorusuna gelelim.

 

Yazar olup makale yazıp satabilirsiniz

Bu iş için hayal gücü , yazı yazmayı sevmeniz ve usanmadan bıkmadan yazmanız gerekmektedir. En kolay işlerden biridir. Oturduğunuz yerden yazı yazarak para kazanmak gerçekten çok hoş geliyor kulağa.

 

Youtube kanalı oluşturmak

Evet Youtube internet dünyasının en çok kullanılan video paylaşım sitesidir. Siz de becerikli , ilgili olduğunuz bir konu hakkında video çekerek para kazanmaya başlayabilirsiniz. ( Kanal oluşturmak için : https://support.google.com/youtube/answer/1646861?hl=tr)

 

Blog yazmak

İsterseniz kendinize kişisel bir blog açarak kendi bloğunuza yazar olabilirsiniz. Bu iş bana ne kadar kazandırır ? sorusunu sorarsanız benim deneyimlerime göre kaleminiz kuvvetliyse ve sabrınız varsa bu işten iyi paralar kazanabilirsiniz.

 

E–Ticaret sitesi kurmak

Son dönemin en fazla para kazandırdığı seçenek. Sermaneyiniz varsa vazgeçilmez bir para kazanma yöntemi. İster bir e-ticaret sitesine satış ortaklığı ile kayıt olun , isterseniz kendi ürünlerinizi üretip satın. Şiddetle tavsiye ederim.

 

İlgi alanınıza göre web sitesi kurmak

Evet bu da bir diğer seçeneğimiz. Önceleri Google Adsense bu tür sitelere çok güzel reklam geliri sağlıyordu. Ancak son dönemlerde Adsense sıkıntılar çıkarmaya başladı. Ücretleri düşürdü, çeşitli katı kurallar getirdi. Ancak ufak bir miktar ile hazır site kurdurup başına geçerek kolay yoldan para kazanabilirsiniz.

 

Anket doldurma

Önceleri sokaklarda , caddelerde her adımda karşılaşırdık. Hiç düşündünüz mü nereye gitti o Anköterler ? Aslında kaybolmadılar. Sadece işlerine internet üzerinden devam etmekteler. Sizde çeşitli anket sitelerine üye olup anket doldurarak para kazanabilirsiniz. Evet yanlış okumadınız sıcak koltuğunuzdan birkaç tık ile para kazanabileceğinizi söylüyorum.

 

Android ve İOS uygulama indirerek para kazanma

Aslında çok basit bir yöntem. Ancak kazanacağınız miktar biraz kısıtlı 100-200tl kazanamazsınız ancak 20-30 Tl aylık rahat kazanırsınız. Çeşitli uygulamalar var size görev veriyor “A “ isimli uygulamayı indirin 100 puan yada 0.5$ gibi bir ödül veriyor. Ödülleri biriktirdikten sonra ödeme yöntemlerinin arasında mutlaka Paypal oluyor , ödemelerinizi alıp rahatça harcayabilirsiniz.

Evet sevgili arkadaşlar , yazımızın sonuna geldik. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bu işlerin püf noktası SABIR SABIR SABIR. Yılmayın, usanmayın, bıkmayın, pes etmeyin, göreceksiniz başarıya doğru ilerliyor olacaksınız.

İnternetten Para Kazanma Fikri ( Niş Sektör)

İnternet üzerinden para kazanma fikri, bilgisayarı ve İnternet i olan herkesin hayatında en az bir kere düşündükleri bir fikirdir. İnternet ortamında gerçekten para kazanılabilir mi? Web sitesi kurmak ve açmak gerçekten söylenildiği kadar kolay mı? Kolay ve emek harcamadan para kazanmak mümkün mü? Sadece web sitesi kurmak para kazanmak için yeterlimi? İnternetten para kazanmayı düşünen insanlar hangi yolları tercih etmeli? Hangi sektörden para kazanılabileceği nasıl belirlenir?

İnternet üzerinden iş

   İnternet kullanımı oldukça gelişti. Sektörün gelişmesi, büyümesi, bazı alanlarda açıklar oluşturdu. Amacınız internet üzerinden iş, İnternet üzerinden para kazanmak ise “ para kazanmak” için biraz daha yolunuz var demektir. Tam olarak ismi belirlenemeyen bazı pozisyonlarda açıklar bulunmakta. Bu tür alanları belirleyip kendinizi geliştirmeniz de para kazanmanız için fayda sağlayabilir. Fakat sadece kendi işinizi yapmayı düşünüyor iseniz uzun bir yolunuz var demektir.

   Öncelikle işe bir Web sitesi açarak başlayabilirsiniz.  Web sitesi kurmanız için hazır kodlaması olan programlar yardımıyla hazırlayabilirsiniz. Ya da kodlama sistemini öğrenerek, farklı temalar kullanarak biraz zor da olsa profesyonel bir Web sitesine sahip olabilirsiniz. Site kurmak benim çok fazla vaktimi alır diye düşünüyorsanız düşük meblağlar ile siteyi yaptırabilirsiniz. Kendinizin belirleyeceği bir doma in ile blog sitesini açtıktan sonra güncel ve kaliteli makaleler yazabilirsiniz. Ancak bu konuda uzman olan binlerce rakibinizin olacağını da asla unutmayın.  Bir tek konunun üzerine kurulmuş bir site hazırlayabilirsiniz. Mesela bir moda sitesi, belirli kitlelere hitap eden siteler hazırlamanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Moda kelimesi Google yazıldığı anda ne kadar çok kişinin bu konuyla ilgili çalıştığını fark edeceksiniz. Makyaj tüyoları, sağlık, bu şekilde tek konu üzerine yazılan yazılar niş olarak tabir edilir.

    Niş olarak belirlediğiniz konu hakkında oldukça ciddi, güncel, disiplinli yazılar yazmalısınız. Sitenize giren herkesin okuyabileceği, anlaşılır, fikir verici özenli yazılar yazarak belirli bir takipçi sistemi oluşturabilirsiniz. Sitenizi kurdunuz ve konu hakkında özenli, bilgi verici yazılar eklediniz site trafiğiniz hızlandı diyelim. Siteniz belirli bir hite ulaştığı anda Google reklamları ve farklı reklamları da sitenize ekleyerek ek gelir elde edebilirsiniz.

internetten-para-kazanma-yollari

Evet internet sitelerinden para kazanmak oldukça mümkündür. Kaliteli, takip edilen, merak edilen, çok az bilinen ve hatta Google da en fazla aranmakta olan konular üzerine geniş detaylı bir blog sitesi hazırlayarak, kaliteli bir okuyucu kazanırsınız ve gittikçe artan bir potansiyele ulaşarak yolunuza devam edersiniz. Para kazancınız tamamen hit olmanız ve sitenizin alanı ile alakalı olacaktır. Özellikle ekonomi ile ilgili bir site hazırlayarak istikrarlı bir şekilde ilerlerseniz çok ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Websitesi Oluşturma

Websitesi Oluşturma, Nasıl web sitesi kurulur?

Günümüzde teknolojinin yaygınlaşmasıyla beraber internet ve site kullanımı ciddi oranda yükseldi. Bu yükseliş de beraberinde tasarım,grafik,kodlama benzeri sektörlerde kuruluşların açılmasına sebep oldu. Bu kuruluşlar, site tasarımı, tema kodlama, yazılım kodlama benzeri hizmetler vererek geçimlerini sağlıyorlar. Peki ya hazırladıkları dosyaları nereye atıyorlar ? Dosyalar siteye nasıl geçiyor ?

Bir Web sitesi için gerekli unsurlar

Öncelikle basit düzeyde bir site oluşturmak için 3 temel unsura ihtiyacımız var.Bunlar; hosting,domain ve script.Bu 3 etken’e sahipseniz rahatlıkla bir websitesi oluşturabilirsiniz.Şimdi gelelim bu içerikleri nasıl tedarik edebiliriz, ne işe yararlar vs…. Öncelikle domain’den bahsetmek istiyorum.Günlük olarak internet’te birçok websitesi görüyoruz.Bu internet sitelerinin belirli bir domainleri var.Örneğin şuan bu yazıyı okuduğunuza göre benim sitemizi ziyaret ediyorsunuz  [:)]  Benim domainim yani alan adım www.siteadi.com. Bunu zaten tarayıcınızın üst bölümünde görebilirsiniz.Domain almak için günümüzde birçok firma var.Bütçenize göre araştırıp domaininizi alabilirsiniz.

İçerik Oluşturma

Varsayalım ki alan adı (Domain) işinizi hallettiniz. Sıra geldi sitenin içeriğini oluşturmaya.Bu aşamada script olarak adlandırdığımız dosya grubuna ihtiyacımız var. İnternetten birçok script bulabilirsiniz.Örneğin bir kurumsal site kurmak istiyorsunuz, internetten kurumsal site scriptleri araştırabilirsiniz. Beğendiğiniz scripti bir kenara koyun. Birazdan bu scripti nasıl sitenize kuracağınızı anlatacağım.Eğer WordPress veya benzeri CMS kullanmayı tercih ettiyseniz script aramamalısınız.Çünkü herhangi WordPress de bir scripttir. Dolayısıyla sunucunuza kurduğunuz başka bir script’in WordPress’e etki etmeyeceğini hatırlatırım.Wordpress kullanıcıları ise sitelerinde daha farklı bir görsele ve tasarıma yer vermek isterlerse “Kurumsal WordPress Temaları” şeklinde tema arayışı yapabilirler.

Hosting Satın alma

Scripti veya temayı da bulduk.Herşey tamam olarak görünüyor. Ancak alan adımızla script arasında bir ilişki kurmadık henüz. Bu aşamada daha demin bahsettiğim Hosting devreye giriyor.Öncelikle bir firmadan hosting almalısınız. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre birçok firma ve hosting paketi seçeneği mevcut.Ancak sipariş verirken hosting paketinin özelliklerine dikkat etmelisiniz.Aksi taktirde siteniz sizi yarı yolda bırakabilir. Hostingimizi aldık diyelim. Şimdi hosting ile domaini ilişkilendirme zamanı. Bunu yapmak ise çok basittir.Her sunucunun bir nameserver adresi vardır. Sizin hosting aldığınız kuruluşun da mutlaktır ki nameserver adresi vardır.Firma’nın destek bölümünden nameserver adreslerini isteyebilirsiniz. İlgili bir firma ise zaten sipariş esnasında size nameserver adreslerini bildirecektir.Genelde nameserver adresleri ns1.firmasitesi.com ns2.firmasitesi.com şeklinde olur.Ancak bu firmadan firmaya değişiklik gösterebilir.

Nameserver değişikliği

Nameserver’leri öğrendiğiniz zaman domain kontrol panelinize girerek nameserver bölümünü firmadan aldığınız bilgilerle doldurun. Daha sonra sitenize giriş yapmaya çalıştığınızda aktif olmaya başlayacaktır. Kurulumdan sonra sitenizde hiçbir içerik olmayacaktır. Dolayısıyla henüz siteniz kullanılabilir değil. Scriptimizi hosting’e atmamız lazım. Bunun için bize aracı bir program lazım.Webmaster’ların %99.9 tercihi Filezilla adlı programdır. Programı bilgisayar sürümünüze göre indirip kolayca kurabilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra filezilla programını açınız Açtıktan sonra sizi 4 kutucuk karşılar.Bu kutuları hosting bilgilerinize göre doldurmalısınız. Doldurduktan sonra connect butonuna tıklayarak bağlantıyı sağlayınız. Eğer sağ alt bölümde klasörler çıktı ise hosting’inize bağlandınız demektir.Eğer kırmızı hata yazılarıyla karşılaştıysanız bir yerlerde yanlış vardır. Geri dönmelisiniz.

Son Ayarlamalar

Bağlandığınızı varsayalım.Script dosyalarını public_html,www veya httpdocs adlı klasörlerden birine sürükleyip bırakmanız gerekiyor. Bu işlem scriptinizin boyutuna göre uzun zamanlar alabilir.Aktarım işlemi tamamlandı.Script hostingde. Sıra geldi scripti aktif etmeye. Çoğu script verileri kaydetmek için mysql’a ihtiyaç duyar. Siz de Cpanel’den kendinize yeni bir veritabanı oluşturun. Daha sonra script’in içinden sql dosyası çıktıysa bu sql dosyasını veritabanına import edin ve scriptin install bölümüne veritabanı bilgilerini girin. Daha sonra siteniz sorunsuz ve aktif bir biçimde işleve başlayacaktır.