Satış Ortaklığı Nedir?

Affliate kelimesi iştirak etmek anlamını taşır. Şimdilerde bir ürün ya da bir hizmete satış ortaklığı anlamında kullanılıyor. Milyonlarca insanın gelir sağladığı affiliate marketing şimdi sizler içinde ek gelir olabilir.

Şu an da Türkiye de 2000’nin üzerinde şirket ürünlerini bu sayede satıyor. İş imkânı olan satış ortaklığında kimileri blog yazarak, kimileri de farklı reklam platformlarıyla ürünlerini tanıtarak evine ek gelir sağlıyor. Bu pazarda piyasanın ileri gelen işin uzmanlarından olmak için dilerseniz eğitim alabilirsiniz. Biz size tüm eğitimlerin bir arada olduğu GooMass İnternetten Para Kazanma Kiti‘ni öneriyoruz. Bu eğitim kitinden faydalanabilirsiniz.

Satış Ortaklığı ile internet üzerinden para kazanma da en çok arama motoru merkezli kazandırıyor. Örneğin;

İlk olarak ziyaretçilerin daha fazla nelerle ilgilendiğini tespit ediyor ardından bu konuyla ilgili ürün tanıtım yazıları yazıyorsunuz. Bu yazıları yazarken ürün hakkında tecrübeye ihtiyacınız yok. Bahsettiğimiz GooMass’tan yazmanın tekniklerini de öğrenebilirsiniz. Daha sonra bu makaleleri bir site kurarak ya da  forumlarda vb. yerlerde yayınlayarak ürünü tanıtıp para kazanabilirsiniz. Ya da kendinize ait bir siteniz varsa reklam ve banner ‘arını sitenizde yayınlayarak ürün sahibinden komisyon payı alabilirsiniz. Elektronik, sağlık, kozmetik, giyim gibi birçok firma satışlarını internet üzerinden yapıyor. Bu sistem ile evinizde oturduğunuz yerden uzak bir ülkede yaşayan, hiç tanımadığınız bir kişiye dahi istediği ürünü satabilirsiniz.

Peki, bu insanları nasıl bulacaksınız?

İşte en önemlisi bu, siz onları değil onlar sizi bulacak. Ama nasıl? Arama motorları bunun için var. Türkiye’ye bakarsak en fazla kullanılan Google’ı örnek verelim. Mesela internetten bir telefon almak istiyorsunuz. Google’a yazacağınız ilk olarak markasıdır. Siz yazdığınız an bir sürü blog, site, reklam çıkacaktır. İşte para kazandığınız nokta burası. Affiliate programına katıldıysanız size özel bir bağlantı ile insanlara yol gösterirsiniz. Ne satansınız, ne alan. Aralarında ki yol, bağlantısınız. Komisyon sizin için ek gelir.

Affiliate Marketing ile internet üzerinden para kazanma, ürünün resmi sitesine ne kadar kişi, ziyaretçi göndermenizle alakalı.

Siz de bu yönteme biraz kafa yorarak ve üzerinde durarak çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

BackLink’i Az Olup Google’da Birinci Sırada Olan Web Siteleri

BackLink’i Az Olup Google’da Birinci Sırada Olan Web Siteleri

BackLink’i Az Olup Google’da Birinci Sırada Olan Web Siteleri

SEO yöntemleri uygulanmamasına rağmen bazı sitelerin Google’da neden üst sıralarda olduğunu merak ettiniz mi? Hatta daha kötüsü de var. Bazı sitelerin birinci sırada olmasına karşın doğru dürüst backlinki dahi yok.

BackLink’i Az Olup Google’da Birinci Sırada Olan Web Siteleri

Site Tıklanma Oranı

Google algoritmasının bir bölümü sitelerin tıklanma oranlarını değerlendirir. Kelime grubunda arama yapan kişilerin hangi sıradaki linkleri ne kadar tıkladıklarını kontrol ederek site sıralamasını belirlerken bu durumu bir yüzde olarak hesaba katar.

Tıklanma oranı ne kadar yüksekse içeriğinizde bir nevi rakiplerinizden o derece iyi demektir ve eğer tıklanma oranlarınız diğer herkesten daha yüksekse, Google kullanıcıların en çok sizi tercih etmesi nedeniyle yavaşça yukarı doğru kaydırmaya başlar.

Fakat tıklanma oranları tek başına yeterli değildir. Yükselmek için aldatıcı başlıklar ve bilgiler girenleri ayırmak amaçlı Google kullanıcıların sitenizde ne kadar zaman geçirdiğini de değerlendirir.

Sitenize girdikten sonra hemen geri butonuna basarak sitenizden ayrılan kişileri de göz önüne alır. Eğer Google size 1000 kişi göndermişse ve bu kişiler birkaç saniye içerisinde geri tuşuna basmışlarsa bu Google için sizin sitenizin konu ile alakalı olmadığı anlamına gelir.

Google’da yüksek sıralarda olan fakat herhangi bir SEO işleminden geçmemiş gibi görünen sitelerin tıklanma oranları yüksekken, bu siteleri kullanıcıların hemen terk etme oranları ise düşüktür.

Site Yaşı

Sitelerin Google’da üst sıralarda SEO çalışması olmaksızın yer almasında diğer bir etken ise site yaşıdır. Bu şekilde yukarılarda çıkan siteler en az birkaç yıllık sitelerdir.

Yeni bir site alıp içerisini çok kaliteli içerikle ve alakalı backlinklerle donatsanız dahi bu eski siteler kadar trafik alamayabilirsiniz. Bu durumda zamana bırakmak dışında yapılabilecek pek bir şey yoktur.

Backlinkler

Google sadece bir sitenin backlink miktarına değil aynı zamanda backlinklerin geldiği sitelerin alakalı olmasına ve bu sitelerin kaliteli siteler olup olmadığına da bakar.

Optimizasyon görmemiş fakat üst sıralarda olan bu sitelerin çoğu doğrudan sitenin iç sayfalarını gösteren yüksek değerde linklere sahiptir.

Çapraz Linkleme

Siteniz içerisindeki sayfaları birbirlerine çapraz linklemeniz halinde, yüzlerce backlinkiniz olmasa dahi üst sıralarda yer alabilirsiniz.

İçerik Kalitesi

Panda versiyonunun çıkışının ardından Google için bir sitenin içeriğinin kalitesini belirlemek mümkün hale geldi. Örneğin, artık Google sitenizin kopya içerikten oluşup oluşmadığını anlayabiliyor.

Rekabet

Bazı kelime gruplarında en üst sıralarda çıkmada bir diğer etken de rekabet. Rekabetin az olduğu kelime gruplarında en üstteki site olmak sanıldığı kadar zor değil.

SEO uyumlu makale nedir?

Seo uyumlu makale yazmak

SEO, arama motorları için yapılan optimizasyon ve iyileştirme çalışmalarının adıdır. Arama motorlarında daha ön sayfalara gelmek için yapılan bu düzenlemeler, sitelerde yer alan bilginin, makalenin daha çok kişiye ulaştırılmasını amaçlar.

Başka bir deyişle “SEO nedir?” sorusuna basitçe “popülerleştirme sanatı” cevabını verebiliriz. Bir verinin doğal yollarla ulaşamayacağı popülerlik ve ulaşılabilirlik noktasına doğal görünen yollarla ulaştırılmasıdır çünkü doğallık, SEO çalışmalarında anahtar kelimedir.  Eğer reklamınızın iyi yapılmasını istiyorsanız, arama motorlarında en üst sıralarda olmalısınız. İşte burada devreye SEO uyumlu makale girer.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Yazarken nelere dikkat edilir?

Bir içerin SEO’ya uygun olması konusunda en temel taş, anahtar kelime içermesidir. Anahtar kelimenizi konunuzu Google’a yazdıktan sonra altta çıkan önerilere bakarak bulabilirsiniz. Aynı zamanda “bu aracı” kullanarak da anahtar kelimelerinizi ve onlarla ilişkili diğer anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

  • SEO uyumlu başlığı ele alalım. Başlık bir makalede can damarıdır ve okuyucunun dikkatini çekecek ilk noktadır bu yüzden içeriğinizde kullanmayı düşündüğünüz başlık anahtar kelimenizi içermelidir. Kısa başlıklar yerine 55-65 karakterlik başlıklar da SEO uyumlu makale yazma çalışmasına yönelik olacaktır. Ayrıca dikkat çekmek adına konuyla alakasız verdiğiniz başlıklar, Google botlarının algılaması dışında zamanla okuyucu üzerindeki etkiye de zarar vererek sitenize gelen ziyaretçi oranını ciddi şekilde düşürür.
  • İkinci noktamız, açıklama yazısı. Konuya girmeden önce yazacağınız en fazla 160 kelimelik bir giriş yazısı olmalı ve bu açıklama yazısı anahtar kelimenizle başlamalıdır. Bu yazıda da anahtar kelimeniz mutlaka geçiyor olmalı.
  • Seo uyumlu içeriğimize geldiğimizde karşımıza başlık ve giriş yazısındaki gibi yine “anahtar kelime” geliyor. İçerik kısmımızın en az 250 kelime olması SEO uyumlu makale yazma konusunda olmazsa olmazlardan biridir. İçeriğinizde kullandığınız anahtar kelimeler içeriğin toplamının %5’i kadar olmalıdır.
  • Makaleyi yazarken alt başlıklara yer vermek de başka bir gerekliliktir. Alt başlıklarda anahtar kelime kullanımı SEO uyumlu makale yazımına yönelik destekleyici olacaktır.

 

  • SEO uyumlu makale yazmak denince karşımıza çıkacak en önemli etken hiç şüphesiz “özgünlük”.  Google gibi arama motorlarının sistemi kopya içeriği tespit etme üzerine programlıdır, bu yüzden kopya ve birbirini takip eden içeriklerin üst sıralara çıkabilme durumu söz konusu bile olamıyor ne yazık ki. Sonuç olarak, makalenizde kullandığınız cümleler tamamen size ait olmalı, yaptığınız araştırmalar sizin öznel süzgecinizden geçmiş olarak makalelerinize yansımış olmalı.

 

  • Son olarak, anahtar kelimeler kullanılırken sadece kullanmış olmak için anlamsız ve doğallıktan uzak cümlelerden kaçınmak gerekir. Yazım ve imla kuralları da aynı derecede önem taşımalıdır. Her ne kadar SEO uyumlu makale yazmak isteseniz de öncelikle okuyucuyu düşünmeniz gerektiğini unutmayın.

SEO uyumlu makale yazmak ilk başladığınızda zor gibi görünse de birkaç denemeden sonra öğrendiğinizi ve reflekse döndüğünü siz de hissedeceksiniz.