Son Yazılar

İş Kuran Girişimcilerin Göz Önünde Bulundurması Gerekenlerİş kurmak, düşüncede çok güzel bir faaliyettir. Hemen herkes başka kişilerin işlerini değil kendi işini yapmayı daha çok sever. Kendi yönetiminde ve karı yüksek bir çalışma hayatı oldukça tercih edilir koşullardadır. Ancak günümüzde birçok kişi bu düşüncelerini tam anlamıyla yerine getirmekten oldukça uzaktır. Bunun sebebi başta sermaye olmak üzere işe talebin az olması ve nitelik bakımından ticaretin geri planda kaldığı işlerin de olmasıdır. Ama genel ticaret mantığıyla bakıldığında, yatırımınızdaki her şey yolunda gittiğinde hayallerinizdeki gibi bir kazancınız olur. İş kurmak istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmekte fayda var. Aksi halde paranız boşa gidebilir, zarara uğrayabilirsiniz.

İş kurma süreci planı

  • Önce kendinizden kesin olarak emin olun. Şüpheleriniz varsa ne için bunu detaylı şekilde masaya yatırın. Bu sizin kafanızdan geçen düşünceleri daha da netleştirecektir.
  • Kuracağınız işle ilgili tecrübeniz yoksa bir süre onun hakkında detaylı bilgi edinin. Fikir sahibi olmadan bir iş yapmak hata riskini çoğaltır.hangi_alanda_is
  • Yapacağınız işe olan ihtiyacı değerlendirin. Bir ticari faaliyette bir ürüne ya da hizmete ihtiyaç olmazsa o ürün ya da hizmet satın alınmaz. Bu yüzden kurmaya hazırlandığınız işe olan talebi iyice araştırın. Örneğin gıdaya yatırım yapmak her zaman avantajlı sayılır; çünkü her zaman talep olacaktır. Talep olmazsa iş de olmayacaktır.
  • Mutsuz olacağınız bir işe başlamayın. Sadece para kazanmak için bir iş yapıyorsanız para konusunda en ufak bir sorun yaşadığınızda dünyanız başınıza yıkılır ve o işten soğursunuz. Yaptığınız iş zaten sizin bir ilgi alanınızsa ve buna yeteneğiniz varsa, hiçbir zaman bıkmayacağınızı düşünüyorsanız da o işe gönül rahatlığıyla yatırım yapabilirsiniz. Elbette size kar sağlaması şartıyla. Bir denge kurmak önemlidir.
  • Sermaye oluşturun. Kendi birikimlerinizi değerlendirmek borca girerek bir iş kurmaktan daha avantajlıdır. Gerçekçi ödemeler size artı sağlar. Hem de daha az stresle başlarsınız. Hem de temkinli davranmış olursunuz.

 

Hangi alanda iş kurmalı?

Hangi alanda iş kurmaya hazırlanıyorsanız o alanda detaylı şekilde araştırma yapın.  Bu işin ne kadar geçerli olduğunu, daha önce bu işe başlayanların ne kadar başarılı olduğunu, nasıl sorunlarla karşılaştıklarını detaylıca araştırın. Hazırlıklı olmak size artı sağlayacaktır.

Kurduğunuz işin size ne zaman kar sağlayacağını belirleyin. Yatırımınızın geri dönüş süresini hesaplayın ve buna göre çalışma planı hazırlayın. Hesaplama yapmadığınızda birçok giderin altından kalkmak konusunda hazırlıksız yakalanabilirsiniz.

Sermayeniz yoksa iş kurana destek kredisinden yararlanın!

  • Sermaye sıkıntısı yaşıyorsanız KOSGEB gibi kuruluşların verdiği faizsiz kredi desteklerine bakabilirsiniz. Bu tür kurumların verdiği kredilerle açılacak olan ofis ya da dükkânın belli başlı malzemeleri yapılacak yatırıma göre ücretsiz veya az bir ücretle temin edilebilir. Bununla ilgili yerinden yapacağınız detaylı bir araştırma sorularınızı netleştirecektir.sermaye_ile_kar
  • Sermaye ve elde edilecek kâr oranını iyi karşılaştırın. Elinizdeki sermaye ile kâr oranlarını karşılaştırmanız, işin geri dönüşünün olumlu veya olumsuz olacağını belirleyecektir. Kuracağınız işte başarılı olabilmeniz için ilk başta elde edeceğiniz kârların sermayenizi karşılaması, eşitlemesi ve sonra da yüksek kâr potansiyeline sahip olması gereklidir. Bu yüzden başlangıç sermayenize belirli giderlerinizi de ekleyerek, elde edeceğiniz kâr oranını hesaplamanız, gelecek dönemlerde bu durumu göz önünde bulundurmanız önemlidir.
  • Bir işletmede devamlı gelir elde etmek için patron kadar çalışanlar da önemlidir. İşi kurmadan önce bir alanda görev vereceğiniz çalışanların hangi yeterliliklere sahip olması gerektiğini belirleyin. Güvenilirlik, çalışkanlık ve sorumluluk özellikleri bu noktada oldukça önemlidir. Bu özelliklerden birinin olmadığı bir eleman size birkaç eleman fazladan zarara sebep olabilir.

Fikirleriniz bizim için önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.


*


DMCA.com Protection Status iş fikirleri internetten para kazanma yolları internet üzerinden iş internetten para kazanma evde iş