Son Yazılar

BackLink’i Az Olup Google’da Birinci Sırada Olan Web Siteleri

BackLink’i Az Olup Google’da Birinci Sırada Olan Web Siteleri BackLink’i Az Olup Google’da Birinci Sırada Olan Web SiteleriBackLink’i Az Olup Google’da Birinci Sırada Olan Web Siteleri

SEO yöntemleri uygulanmamasına rağmen bazı sitelerin Google’da neden üst sıralarda olduğunu merak ettiniz mi? Hatta daha kötüsü de var. Bazı sitelerin birinci sırada olmasına karşın doğru dürüst backlinki dahi yok.

BackLink’i Az Olup Google’da Birinci Sırada Olan Web Siteleri

Site Tıklanma Oranı

Google algoritmasının bir bölümü sitelerin tıklanma oranlarını değerlendirir. Kelime grubunda arama yapan kişilerin hangi sıradaki linkleri ne kadar tıkladıklarını kontrol ederek site sıralamasını belirlerken bu durumu bir yüzde olarak hesaba katar.

Tıklanma oranı ne kadar yüksekse içeriğinizde bir nevi rakiplerinizden o derece iyi demektir ve eğer tıklanma oranlarınız diğer herkesten daha yüksekse, Google kullanıcıların en çok sizi tercih etmesi nedeniyle yavaşça yukarı doğru kaydırmaya başlar.

Fakat tıklanma oranları tek başına yeterli değildir. Yükselmek için aldatıcı başlıklar ve bilgiler girenleri ayırmak amaçlı Google kullanıcıların sitenizde ne kadar zaman geçirdiğini de değerlendirir.

Sitenize girdikten sonra hemen geri butonuna basarak sitenizden ayrılan kişileri de göz önüne alır. Eğer Google size 1000 kişi göndermişse ve bu kişiler birkaç saniye içerisinde geri tuşuna basmışlarsa bu Google için sizin sitenizin konu ile alakalı olmadığı anlamına gelir.

Google’da yüksek sıralarda olan fakat herhangi bir SEO işleminden geçmemiş gibi görünen sitelerin tıklanma oranları yüksekken, bu siteleri kullanıcıların hemen terk etme oranları ise düşüktür.

Site Yaşı

Sitelerin Google’da üst sıralarda SEO çalışması olmaksızın yer almasında diğer bir etken ise site yaşıdır. Bu şekilde yukarılarda çıkan siteler en az birkaç yıllık sitelerdir.

Yeni bir site alıp içerisini çok kaliteli içerikle ve alakalı backlinklerle donatsanız dahi bu eski siteler kadar trafik alamayabilirsiniz. Bu durumda zamana bırakmak dışında yapılabilecek pek bir şey yoktur.

Backlinkler

Google sadece bir sitenin backlink miktarına değil aynı zamanda backlinklerin geldiği sitelerin alakalı olmasına ve bu sitelerin kaliteli siteler olup olmadığına da bakar.

Optimizasyon görmemiş fakat üst sıralarda olan bu sitelerin çoğu doğrudan sitenin iç sayfalarını gösteren yüksek değerde linklere sahiptir.

Çapraz Linkleme

Siteniz içerisindeki sayfaları birbirlerine çapraz linklemeniz halinde, yüzlerce backlinkiniz olmasa dahi üst sıralarda yer alabilirsiniz.

İçerik Kalitesi

Panda versiyonunun çıkışının ardından Google için bir sitenin içeriğinin kalitesini belirlemek mümkün hale geldi. Örneğin, artık Google sitenizin kopya içerikten oluşup oluşmadığını anlayabiliyor.

Rekabet

Bazı kelime gruplarında en üst sıralarda çıkmada bir diğer etken de rekabet. Rekabetin az olduğu kelime gruplarında en üstteki site olmak sanıldığı kadar zor değil.

1 Yorum på BackLink’i Az Olup Google’da Birinci Sırada Olan Web Siteleri

  1. Merhaba ;
    Çok değerli bir yazı olmus ancak biraz daha açıklayıcı olabilirdi.

    Teşekkürler

Fikirleriniz bizim için önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.


*


DMCA.com Protection Status iş fikirleri internetten para kazanma yolları internet üzerinden iş internetten para kazanma evde iş - mobil sex